null Lesák není lesník

AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy

Lesák není lesník

11. 3. 2025

Staré stromy v beskydských pralesích a podél vodotečí obývá vzácný brouk lesák rumělkový. Jméno dostal podle své zářivě červené barvy. Je chráněný nejen u nás, ale i dalších státech Evropské unie.

Lesák rumělkový (Cucujus cinnaberinus) je vzácný brouk, jehož centrum výskytu se nachází v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Poměrně zachovalá populace se nachází v Beskydech, které jsou součástí evropské soustavy Natura 2000. Historicky bylo v Beskydech známo jen několik pralesovitých lokalit (například NPR Mionší). Dnes víme, že obývá i další místa.
Tento druh je charakteristický svou červenou barvou, která mu dává jeho latinské jméno „cinnaberinus“. Cinabarit (rumělka) – minerál, který se používal jako jedno z nejstarších červených barviv. Dorůstá délky kolem 1-1,5 cm a je sice snadno rozpoznatelný, ale o to hůře nalezitelný.
Jak už jméno napovídá, lesák rumělkový obývá staré lesy s výskytem odumřelého dřeva, kde se vyvíjejí jeho larvy. Dospělí jedinci hledají staré stromy, pod jejichž kůrou se páří a kladou vajíčka. Je to druh, který pomáhá v rozkladu dřeva a přispívá tak k obnově lesních ekosystémů. Důležitější než druh dřeviny je pro něj stupeň rozkladu lýka v odumřelém kmeni. Právě tlející lýko je zdrojem potravy dospělců i larev. Uvádí se, že larvy mohou být také dravé.
Vzhledem k nárokům na prostředí je tento brouk významným indikátorem zdravých lesů.

Text a foto: F. Jaskula, R. Pittner


 

 

lesák rumělkový

lesák rumělkový